Тук ще намерите необходимата литература и връзки към информационни ресурси, които ще ви помогнат да се подготвите по история на книгата и печатните медии. Страницата все още се попълва!
Информацията е систематизирана по азбучен ред на авторите. Хиперлинковете към материалите са в заглавията. Всяко произведение съдържа библиографско описание и кратка анотация. В края на анотацията е дадена информация, за коя дисциплина е подходящо всяко изследване. Приятно четене!
НА БЪЛГАРСКИ:
- Бенбасат, Алберт. Книжен дефицит и филтър.// Библиотека, 2010, № 5, с. 37–39.
Анотация: Възможно ли е да има дефицит за книги,
глад за теми и заглавия, черна борса за романи? Как работи една
"нелегална" система за книгоразпространение? Какво е чувството да те
преследват заради избора на четиво? Това са част от въпросите, които авторът, с
умелото си перо и присъщата му ерудиция в областта на книгата, представя. Подходяща за студенти по книгознание и история на книгата.
- Бенбасат, Алберт. Посттоталитарни трансформации в българското книгоиздаване до средата на 90-те г. на ХХ век. България в Европа – 2007. Международна научно-практическа конференция, 2–4 юни, 2006 г. Сборник. София: Горекс Прес, 2006, с. 448–457.
- Гергова, Ани. Книгознание : Лекции. - София : Унив. изд. Св. Климент Охридски, 1995. - 271 с. : със сх.
- Гергова, Ани. Книгознанието в България. - София : Наука и изкуство, 1987. - 236 с. : със сх.
- Дринов, Марин. Първата българска типография в Солун и някои от напечатаните в нея книги. В.: Събрани съчинения, Т. 2. София, 1911, с. 425-447.
- Загоров, Васил. Из историята на авторското право в България. В.: Библиотека, ХХ, 2013, бр. 1, с. 25-34.
- Загоров, Васил. "Престъпление и наказание". Регламентиране на отношенията автор - преводач - издател в България за периода 1921-1944 г. В: Издател. - ISSN 1310-4624. - Год. 12, бр. 1-2-3 (2010), с. 87-89.
- Загоров, Васил. Рекомплекти. Издателски, книготърговски, читателски и институционални аспекти. В.: Книгата - нашето по-смислено настояще. - София : За буквите. О писменехь, 2011, с. 52-65.
- Загоров, Васил. Статистически аспекти и проблеми на българското историческо книгознание . В.: Библиотека, XVIII, кн. 4, с. 5-9.
- Загоров, Васил. Тарзан - историята на един бестселър. В.: Ани Гергова - живот с книжовни пристрастия : сборник в чест на 75-годишнината ѝ / състав. Красимира Даскалова, Илко Пенелов. - София : Унив. изд. "Св. Климент Охридски", 2012. - с. 208-218 : с ил.
- Кръстев, Кръстьо. Българската книга, Ч. 1-2. В: Мисъл, IX, 1899, кн. II, с. 131-140; кн. IV, с. 361-373.
- Кутинчев, Стилиян. Писменост и книгопечатане : Произход и развой на книгопеч. техника. - София : Държ. печ., 1920. - 164 с. : с ил.; Библиогр. с. 147-152.
Анотация: Това е първият опит в България за съставяне на учебно помагало по история на книгата. Въпреки че част от информацията е остаряла, трудът на Кутинчев има своите достойнства. В текста са дадени редица илюстровани примери, които помагат за по-лесното усвояване на материала. Книгата е подходяща за студенти по история на книгата.
- Кутинчев, Стилиян. Печатарството в България до Освобождението. - София : Държ. печ., 1920. - 288 с. с ил.
- Младенова, Мария. Библиотекознанието в България от Освобождението до средата на 40-те години на XX век : История, теория, практика. - София : За буквите - О писменехь, 2007.- 316 с. : с портр., ил.
- Начов, Никола. Новобългарската книга и печатното дело у нас от 1806 до 1877. - София : Графика А.Д., 1921. - 132 с.
- Николов, Георги. История на българския всекидневен печат 1878-1932 : Принос : Кн. 2. - София, 1932. - Кн. 2: 229, V с. : с ил.
- Петдесет години Държавна печатница : 1881-1931 : Юбилеен сборник. София : ДП, 1931. 73 с. с ил., порт.
НА РУСКИ:
- Коломнин, Петр. Краткие сведения по типографскому делу : С 450 рисунками.- С.-Петербург : А. С. Суворин , 1899 - 612 с.
Анотация: Трудът на П. Коломнин е фундаментално помагало по история, теория и практика на печатното дело. Богато илюстриран и добре структуриран, днес той има огромно значение за изучаването на историческото развитие на книгата. Трудът на Коломнин има голямо влияние върху изследванията на Стилиян Кутинчев (Вж.: Писменост и книгопечатане : Произход и развой на книгопеч. техника). Книгата е подходяща за студенти по история на книгата.
НА АНГЛИЙСКИ:
- John Carter and Nicolas Barker. ABC for book collectors. New Castle, Del. : Oak Knoll Press;New York : Distributed by Lyons & Burford, 1995. 7th ed. 234 p.
Анотация: ABC
for book collectors е най-богатият англоезичен речник в областта на библиофилията и антикварната книготърговия. Ако искате да разчитате описанията и експертизите на редките и ценни издания и документи, това е вашата книга. Подходяща за студенти по антикварна книготърговия.
ИНТЕРНЕТ РЕСУРСИ:
- Bibliopolis. History of the Printed Book in the Netherlands: http://bibliopolis.nl/
Анотация: Сайтът Bibliopolis представя историята на печатната книга в Холандия. Информацията е организирана по революционно нов начин и представлява добър пример за хиперлинков текст с научни и образователни функции. В основните раздели са дадени линкове към теоретични дефиниции и имена, които пък са свързани с визуални примери. Страницата е снабдена и с търсачка, която може да ви извади конкретна информация по различни показатели Подходяща за студенти по книгознание и история на книгата.
- The Old European Script: Further evidence - Shan M. M. Winn: http://www.prehistory.it/sitoininglese/default.htm
Анотация: Сайтът представя писмеността на културата Винча, която се развива по поречието на Дунав, между реките Сава, Морава и Марос. Протодунаваската писменост е датирана около 5000 пр. н. е., което я прави най-старата писменост в света. Тя е слабо проучена, защото културата Винча не се развива по подобие на шумерската и египетската култури. Макар че не е отбелязано на картата, артефакт с подобни символи е открит и в българското село Градешница. Сайтът е подходящ за студенти от всички хуманитарни специалности.
©Всички материали са с изтекли авторски права, публикувани са с разрешението на автора или са препратки към други ресурси!
Няма коментари:
Публикуване на коментар