понеделник, 5 декември 2016 г.

Да си спомним за библиотеките



Изложбата „Книга и библиотечно дело“, отразяваща развитието на българското библиотекознание, е достъпна за гостите на УниБИТ от 2 декември 2016 г. Експозицията е подготвена от студенти в магистърска програма „Библиотечни колекции“ (Катедра „Библиотечни науки“) под вещото ръководство на доц. д-р Любомир Георгиев (НБКМ). Подборът и публичното представяне на документи е част от практическата подготовка на студентите по дисциплината „Експониране на библиотечни документи“. Екипът подготви и всички дейности, съпътстващи успешната изложба: изготвянето на сценарий, покани, рекламни материали и др.
Откриването в залата под облаците, известна повече като Тържествена“, протече при голям интерес. Присъстваха представители на ръководството на УниБИТ, преподаватели, студенти и външни посетители. След кратко представяне на идейната концепция, гостите бяха поканени в Библиотечно информационния център на УниБИТ, за да се запознаят със самата експозиция. Заинтересованите могат да разгледат изложените материали до 23 декември.
Екипът, в почти пълен състав... :)
Подготовката
Реденето на витрините

Представянето
Публиката
Хора, книги... книги, хора...
Материали от изложбата

Материали от изложбата

четвъртък, 1 декември 2016 г.

По следите на първия български печатар



Историческият музей в град Самоков посрещна на 29.11.2016 г. студентите от втори курс на специалност „Печатни комуникации“ към УниБИТ. Учебното посещение беше направено в рамките на дисциплината История на книгата в дела ѝ за българската възрожденска книжнина. Студентите се запознаха с наследството на българския печатар-първопроходец Никола Карастоянов (1778–1874) и с печатарската традиция на самоковския край. След прожектирането на филм за Карастоянов музейните служители представиха пред студентите богатата експозиция от християнски щампи, ръкописни и печатни книги, типографски клишета. Особено впечатление на групата направи ръчната винтова печатарска преса на семейство Карастоянови, която се съхранява в музея. Студентите изказаха положителни впечатления за извънаудиторните упражнения, които им позволяват да осмислят и усвояват материята по-лесно. 

Прожекцията
С пресата на Никола Карастоянов
Ксилографско клише и отпечатък от печатницата на Карастоянови
Да докоснеш историята - метално клише, изработено от Анастас Карастоянов
Възрожденски ръкопис "Езопови басни" от Самоков
Големият сняг не уплаши всички!




понеделник, 21 ноември 2016 г.

Учене в движение

Кои способи работят добре при експонирането на библиотечни материали? Студенти от магистърска програма Библиотечни колекции (УниБИТ) потърсиха практически отговори на изложбата "Литература и памет", посветена на 40-годишнината на Националния литературен музей. Изложбата е временна експозиция, разположена в Музей за история на София.


петък, 18 ноември 2016 г.

Весела библиографска викторина

На снимката е изобразен известен български библиограф. Кой според Вас е той:

А) Тодор Боров
Б)  Никола Михов
В) Александър Теодоров-Балан
Г) Константин Иречек

Очаквам Вашите отговори в коментарите под статията. Който отговори пръв с верен отговор, получава за награда документалния издателски трилър "Писател под наем".

сряда, 16 ноември 2016 г.

Да отпечаташ "Радио вести"



Програмата "Библиотечни колекции" стартира

На 10 ноември 2016 г. в Университета по библиотекознание и информационни технологии стартира първата група студенти по магистърска програма "Библиотечни колекции". При подготовката на библиотечните специалисти се залага главно на практически занимания, теренна работа и интензивен диалог с преподавателите.
Доц. Любомир Георгиев запознава студенти в магистърска програма Библиотечни колекции (УниБИТ) с експонирането на библиотечни документи. Изложбата е "Заветът на народните будители",  Национална библиотека "Св. св. Кирил и Методий".
Студентки от магистърска програма Библиотечни колекции (УниБИТ) разглеждат образец за каталог на библиотечна изложба - "Български книги, печатани във Виена 1845-1878".

~~

петък, 28 октомври 2016 г.

В света на пиктограмите

Има една теория, според която възрастовото развитие на индивида много наподобява на историческото развитие на цивилизацията. Праисторическите хора не са били неграмотни, те просто са се намирали в стадий, в който все още не са знаели как да се изразяват опредметено. Според тази теория синът ми, който е на 6 години, се намира на вододела между праисторията и историческата епоха, в света на картинното писмо - пиктограмите. Той използва картинни мнемотехнически средства, за да запази конкретни спомени, въпреки че вече е запознат с буквите, чието предназначение все още му убягва.

Горе: Тати на работа; долу: Мама на работа


сряда, 26 октомври 2016 г.

Да направиш попадение - „Мозайка от знаменити съвременни романи“



Да направиш попадение! Чувството, което изпитваш, при намирането на първата книга на една от най-старите, дълготрайни и известни български поредици (библиотеки) за световни романи до 1948 г. – „Мозайка от знаменити съвременни романи“ на София Юрукова – е неописуемо. Издателската поредица на семейство Юрукови е известна с това, че публикува за първи път в България голяма част от произведенията на световните нобелови лауреати, още преди да са получили престижната награда на Нобеловия комитет - това се казва нюх!

Прево, Марсел. Господин и госпожа Молок : Роман ; Прев. от фр. С. Д. Юрукова. - Пловдив : сп. Мозайка от знаменити съвр. романи, 1909 (Пловдив : Съгласие). - 238 с. ; 20,5 см. - (Мозайка от знаменити съвременни романи ; Г. I, кн. 1).

Предна корица

Втора корица и титулна страница

Гръб на титулната страница и посттитул

Начална страница - с. 5

Финална страница - с. 238
 
Трета корица - абонаментен план на поредицата

Четвърта корица

~~