Традиционно се твърди, че в основата на великите произведения се крие талантът на автора. Аз бих добавил, че великите книги се раждат от великите приятелства! В цитираното по-долу писмо Гай Плиний Секунд съветва великия римски историк Публий Корнелий Тацит да си носи стилус и восъчни таблички по време на лов, за да записва мислите си. А може би на този съвет дължим големите исторически наративи, които ни е завещал Тацит? Този откъс от епистоларната кореспонденция на двамата ни дава сведения за технологията на създаване на едно произведение – в усамотение сред природата, под формата на записки върху временен материален носител, които да послужат като основа за бъдещ текст.
· (I, 6) ... Седях до мрежите. Близо нямаше нито ловджийско, нито обикновено копие, а стилото и табличките за писане. Размишлявах и си вземах бележки, та ако се върна с празни ръце, поне дъсчиците да са пълни. Няма защо да се отнасяш с пренебрежение към подобен род занимания. Чудно е как духът набира сили от дейността и движението на тялото. А и горите от всички страни, и самотата, и тишината, която се пази при лов, подтикват много към размишления. И затова, когато ще ходиш на лов, вземи пример от мен и както носиш кошничка с хляб и шишенце, така си носи дъсчиците. Ще се обедиш от опит, че Минерва броди по планините не по-малко, отколкото Диана.
Таблетът на римляните не се е нуждаел от ток и е бил удароустойчивИзточник: Плиний Млади. Писма (Превод от лат. Николина Бакърджиева). София : Народна култура, 1979, с. 16-17.
.
Няма коментари:
Публикуване на коментар